بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

ارتودنسی نامرئی (بریس اینویزیلاین) | انواع ارتودنسی نامرئی

خانم دکتر ترمه

ارتودنسی نامرئی (بریس اینویزیلاین) | انواع ارتودنسی نامرئی

در این روش که به نام بریس اینویزیلاین است. در روش ارتودنسی جدید و تقریباً نامرئی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها است که در آن از پلاک‌های شفاف، متحرک و راحت استفاده می‌شود. مجموعه پلاک‌های ارتودنسی نامرئی با بهره‌گیری از نرم افزارهای تخصصی رایانه‌ای و به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. این پلاک‌های شفاف هر دو تا سه ماه یک بار عوض می‌شود و دندان‌ها به تدریج به سمت موقعیت صحیح حرکت داده می‌شود. پلاک را می‌توان به راحتی از دهان خارج کرد تا مسواک زدن و غذا خوردن راحت‌تر شود.

در روش ارتودنسی نامرئی از سیم ارتودنسی استفاده نمی‌شود اما از پلاک های بی‌رنگ و شفاف مبتنی بر شرایط دهان بیمار استفاده می‌شود. ارتودنسی نامرئی  بدون درد بوده و به آسانی می‌توان پلاک‌ها را درون دندان‌های بیمار جایگذاری نمود.

در واقع این ارتودنسی نامرئی متحرک می‌باشد. به عبارت دیگر زمان خوردن، نوشیدن یا تمیز کردن دندان‌ها، می‌توانید آنها را از دهان خود خارج کنید و مجدد بر روی دندان‌هایتان جایگذاری نمایید.

*انواع ارتودنسی نامرئی

1- ارتودنسی نامرئی لینگوال

2- ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

3-ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

4-ارتودنسی نامرئی بدون سیم

برطرف کردن مشکلات دندان با ارتودنسی نامرئی
 1-به هم فشردگی و شلوغی بیش از حد دندان ها : در این قسمت در فک فضای کافی وجود ندارد تا تمام دندان ها به راحتی و بدون برابری  و کج شدن در محل مناسب خود قرار بگیرند.  در واقع میزان برابری قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است .


2-فاصله زیاد بین دندان ها : در بعضی از مواقع به دلیل رشد غیرطبیعی فک یا حرکت کردن دندان ها در اثر دندان غائب فاصله بین دندانی بسیار زیاد است. فاصله قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است .


3-اوربایت یا اورجت : در این بیماری حالت دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرد .


4-کراس بایت : هم محور نبودن فک بالا با پایین باعث می شود که یک یا چند دندان فک بالا، واقع در جلو و یا کنار دهان، پشت دندان های پایین قرار بگیرد .


5-برگشت جزئی به حالت اولیه : پس از اتمام دوره ارتودنسی دندان معمول، ممکن است دندان ها تاحدی به حالت اولیه برگردند .
ارتودنسی نامرئی بعضی مواقع  روش مناسبی برای اصلاح ناهنجاری های ساده بایت (مال اکلوژن) محسوب می شود. ارتودنسی نامرئی برای برخی از مشکلات دندانی قابل استفاده نیست .

*مزیت های ارتودنسی نامرئی

زیباترین و جذاب‌ترین ویژگی ارتودنسی نامرئی برای بیماران وجود پلاک‌ها عملاً نامرئی می  باشدو اطرافیان عموماً متوجه تحت درمان بودن نمی‌شوند. اما نامرئی بودن تنها مزیت اینویزیلاین نیست .

-پلاک‌های ارتودنسی نامرئی متحرک هستند و می‌توان آنها را هنگام غذا خوردن درآورد.

- این گونه پلاک‌ها راحتر تمیز می شوند و چون می‌توان آنها را از دهان درآورد، مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها نیز راحت‌تر می‌شود.

-پلاک‌های اینویزیلاین به دلیل بدون سیم بودن راحت و از فلز یا براکت نیستند،  که باعث سایش و زخم شدن دهان نمی‌شوند.

- در هنگام گذاشتن این ارتودنسی نامرئی زندگی روزمره را مختل نمی‌کند، چون پلاک را به سادگی می‌توان در مناسبت‌های مهمی مانند جشن عروسی، عکسبرداری خانوادگی و جلسات شغلی مهم درآورد.

-ارتودنسی نامرئی اکثر مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را با موفقیت درمان می‌کند.

*معایب ارتودنسی نامرئی
در واقع  ارتودنسی نامرئی مزایای خوبی دارد ودارای برخی از مشکلات نیز هست . این مشکلات ارتودنسی نامرئی :

-با  این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد .

-در برخی از موارد مشکلات دندانی شدید و اسکلتال ( استخوانی) با این روش قابل حل نیست .

-هزینه ارتودنسی نامرئی از مدل های دیگر ارتودنسی خیلی بیشتر است .

-احتمال گم شدن پلاک وجود دارد .

-بیشتر برای بزرگسالان استفاده می شود

*مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی
طول دوره درمان به میزان و نحوه نامرتب بودن دندان ها بستگی دارد، در هر حال دندان های اکثر بزرگسالان در عرض کمتر از یک سال منظم و ردیف می شود. اما نوجوانان باید مدت طولانی تری، تقریباً 18 ماه، از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. هر چقدر بیمار به برنامه درمانی وفادارتر باشد و مدت بیشتری، حدود 20 تا 22 ساعت در روز، از پلاک استفاده کند،


هزینه درمان‌های ارتودنسی نامرئی بسته به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان می‌تواند متغییر باشد. اگر درمان‌های مرحله اول با پلاک‌های متحرک انجام شود هزینه  این درمان کمتر خواهد شد، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده این هزینه متفاوت خواهد بود.

در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی نامرئی دندان همراه با جراحی فک هستند، هزینه ارتودنسی دندان به علت دو مرحله‌ای بودن درمان بیشتر خواهد بود و هزینه درمان جراحی که توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود، ممکن است جدا از هزینه ارتودنسی نامرئی محاسبه گردد.


برچسب ها :

همه چیز در مورد ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتوندنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی نامرئی


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه